• 17309862_1276397505777335_4602920887716096072_n

  Zwycięzcy konkursu dziennikarskiego. Burzliwe obrady

  Majka Lisińska Kozioł została zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu dla dziennikarzy piszących o sporcie paraolimpijskim. Konkurs został ogłoszony przez Fundację Avanti we współpracy z  projektem „ Tauron- Sportowy Partner Paraolimpijczyków”.

  – Tematyka sportu paraolimpijskiego niezwykle rzadko pojawia się mediach. Są jednak dziennikarze, którzy regularnie relacjonują wydarzenia na arenach sportowych, przybliżają sylwetki paraolimpijczyków, poruszają problemy środowiska sportu osób niepełnosprawnych i wprowadzają kibiców w meandry przepisów rywalizacji sportowej. To właśnie ich chcieliśmy wyróżnić- mówi Katarzyna Rogowiec, prezes Fundacji Avanti oraz była paraolimpijka, podwójna złota medalistka z Turynu w biegach narciarskich, którą zaskoczyło duże zainteresowanie inicjatywą wśród mediów.

  – W odpowiedzi na konkurs, otrzymaliśmy 20 tekstów. Nie było nam łatwo uzgodnić werdykt. Teksty były zupełnie różne. Czytaliśmy pasjonujące wywiady, ważne analizy, relacje z zawodów. Wszystkie dobrze napisane, ciekawe, wskazujące na głęboką znajomość tematu, dlatego prace kapituły konkursu przebiegały burzliwie- dodaje Katarzyna Rogowiec.

  Członków kapituły pogodziła Majka Lisińska Kozioł, która na konkurs przysłała tekst „Chudy ser i orzechy jada rano. Ryż z miodem przed startem.”. Artykuł napisany dla Dziennika Polskiego, to reportaż o trudnej drodze do sportowych sukcesów, cierpiącej na stwardnienie rozsiane Anny Trener Wierciak. Autorka nie opowiada jednak o chorobie, a niezwykłej woli walki i optymizmie swojej bohaterki. Robi to w sposób przystępny i ciekawy także dla czytelników, którzy nie są kibicami sportu paraolimpijskiego.

  Burzliwe obrady jury zaowocowały przyznaniem dodatkowych nagród.  Przypadły one w udziale Tomaszowi Przybyszewskiemu i Marcinowi Kałuskiemu. Tomasz Przybyszewski  to dziennikarz portalu Niepełnosprawni.pl, który na konkurs zgłosił m.in.  tekst  „Paraolimpijczycy apelują do mediów: piszcie o nas normalnie, jak o sportowcach”, w którym poruszył ważny temat wizerunku medialnego paraolimpijczyków. Natomiast Marcin Kałuski, dziennikarz Kroniki Beskidzkiej przedstawił kwestię dopingu, pokazując szerszy kontekst sprawy.

  – Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim autorom, którzy nadesłali swoje teksty. Mam nadzieję, że nasz konkurs to dopiero początek drogi w promowaniu pracy dziennikarzy zajmujących się sportem paraolimpijskim- podsumowuje Katarzyna Rogowiec.

  Tomasz Przybyszewski  http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/341869

   

  00

  annatrener

  chudy

  hamerlak_ja_wracam_2