• Kibicujesz wszystkim Polakom? Dołącz do akcji #takdlario i oglądaj transmisję z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. w TVP 1 i/lub TVP 2.

  Zwycięzca Dakaru Rafał Sonik, skoczek Piotr Żyła, bramkarz Jerzy Dudek, wokalista Czesław Mozil oraz wielu innych przedstawicieli świata sportu i kultury powiedziało już #takdlario, czyli przyłączyło się do akcji poparcia dla transmisji Igrzysk Paraolimpijskich w Telewizji Polskiej. Teraz na stronie takdlario.pl może to zrobić każdy, kto ma dostęp do Internetu.
  5 maja – w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych ruszyła akcja poparcia dla transmisji Igrzysk Paraolimpijskich w telewizji publicznej: #takdlario. 25 kwietnia TVP w osobie Jarosława Idziego, przedstawiciela TVP Sport, poinformowała, że zrealizuje te transmisje – wciąż jednak nie wiadomo w jakim zakresie i czy w faktycznym przekazie w telewizji publicznej, która do nas dotrze tzn. czy będzie to TVP 1 i/lub TVP 2. TVP Sport jak wiadomo jest niszowym kanałem. Dlatego niepełnosprawni sportowcy zbierają głosy poparcia od kibiców, którzy chcą zobaczyć zmagania paraolimpijczyków w telewizji (trzy lata temu polska telewizja jako jedna z nielicznych w Europie nie pokazała Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, z których polscy sportowcy przywieźli 36 medali).

  Akcja ta to zarazem zachęta dla wszystkich mediów, aby towarzyszyły polskim paraolimpijczykom w ich przygotowaniach do Igrzysk w Rio w 2016r., aby przybliżały Polakom sylwetki polskich reprezentantów aren międzynarodowych sportu paraolimpijskiego.
  Dotychczas wiele mówiliśmy Polakom o sporcie osób z niepełnosprawnością i nasze słowa zawsze spotykały się z ogromnym odzewem. Teraz mówimy: „sprawdzam”, więc jeśli kibicujecie wszystkim Polakom przyłączcie się do akcji #takdlario — zachęcaKatarzyna Rogowiec, koordynator projektu „TAURON Sportowy Partner Paraolimpijczyków”, trzykrotna medalistka zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. — TVP dopiero we wrześniu zdecyduje w jakim wymiarze i na jakich kanałach (TVP Sport, TVP 1, TVP 2, czy… ? TVP Kultura, …?) pokaże Igrzyska, mamy więc czas by udowodni, że na transmisjach zależy nie tylko niepełnosprawnym — dodajeKatarzyna Rogowiec.
  Aby dołączyć do petycji poparcia, wystarczy wejść na stronę: takdlario.pl i wypełnić krótki formularz. Zachęcamy też do publikowania filmów poparcia w mediach społecznościowych oznaczonych: #takdlario– mówi Karolina Hamer, niepełnosprawna pływaczka, inicjatorka akcji #takdlario.
  Już przed startem akcji z tej możliwości skorzystali przedstawiciele świata sportu i kultury, których filmy można zobaczyć na stronie takdlario.pl oraz na kanale projektu PARAOLIMPIJCZYCY w serwisie YouTube. Wśród tych, którzy już przyłączyli się do akcji są: Rafał Sonik, Piotr Żyła, Jerzy Dudek, Czesław Mozil, koszykarze TAURON Basket Ligi, Andrzej Bachleda, Monika Kuszyńska, Krzysztof Lijewski, Piotr Chrapkowski, Tomasz Majewski, Przemysław Babiarz, Paweł Korzeniowski, Czesław Jakubiec, Łukasz Czepiela.
  Z wielką przyjemnością nie tylko obejrzę transmisje z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio, ale też sam skomentuję zmagania paraolimpijczyków, bo naprawdę są fascynujące. Dlatego zapraszam na te transmisje, zarówno do Internetu jak i do TVP Sport – mówi Przemysław Babiarz, dziennikarz i komentator sportowcy Telewizji Polskiej.
  Każdy sportowiec, który przełamuje swoje bariery jest bohaterem, a ci którzy biorą udział w Igrzyskach Paraolimpijskich są nimi szczególnie. Ich bariery i wyzwania są największe z możliwych, dlatego chciałbym oglądać Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 r. – mówi w swoim filmie Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar 2015 w kategorii quadów.
  Kibicuję wszystkim Polakom, którzy reprezentują Polskę z orłem na piersi – dodaje Jerzy Dudek, były bramkarz reprezentacji i triumfator Ligi Mistrzów z 2005 r.
  Patrząc na świat z tej perspektywy oraz samemu będąc sportowcem jestem pewien, że warto wspierać naszych paraolimpijczyków, a Igrzyska powinny być transmitowane w telewizji publicznej – mówi z kolei w filmie nagranym w kokpicie samolotu pasażerskiegoŁukasz Czepiela, pilot akrobacyjny i pierwszy Polak w najszybszym sporcie motorowym świata – zawodach Red Bull Air Race.
  Akcje poparła w jej felietonie również Justyna Kowalczyk:
  http://ekstra.sport.pl/ekstra/1,144432,17935847,Justyna_Kowalczyk_dla_Sport_pl__Tak_dla_Rio.html
  Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro rozpoczną się za rok – 7 września 2016 r. Organizatorzy akcji #takdlario przekażą petycję poparcia prezesowi TVP w listopadzie 2015r. W ten sposób chcą również odpowiedzieć na komentarze przedstawiciela TVP Sport: „Trudno powiedzieć, jakim zainteresowaniem cieszyłyby się takie relacje”.
  Obok Katarzyny Rogowiec i Karoliny Hamer, inicjatorami akcji są także kulomiot Janusz Rokicki i maratończyk na wózku Tomasz Hamerlak, którzy dzięki swoim sukcesom sportowym także od lat popularyzują sport paraolimpijski, a od marca tego roku wspólnie realizują projekt „TAURON Sportowy Partner Paraolimpijczyków”. Celem projektu jest wsparcie polskiego sportu, idei Igrzysk Paraolimpijskich, zasad fair play oraz integracji osób pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnością.